Robinson F-5

Svedia

Telefon: 0171 – 305 07
Mobil: 070 – 393 05 07
E-post: svedia@robinson.nu

Adress: Ripgatan 32
745 62 Enköping

Husberg

Telefon: 0171 – 306 07
mobil: 070 – 753 06 07
E-post: husberg@robinson.nu

Adress: Vitriskagatan 67
749 45 Enköping

Fanna

Tel: 0171 – 307 07
mobil: 070 – 656 07 07
E-post: fanna@robinson.nu

Adress: Gånstavägen 7
749 43 Enköping

Anna-Karin Ingwersen

Rektor Svedia. Husberg & Fanna

Mob: 070- 653 27 42
E-post: anna-karin.ingwersen@robinson.nu

Malin Frisk

Biträdande rektor Svedia, Husberg & Fanna

Mob: 070- 533 41 47
Epost: malin.frisk@robinson.nu

Veronica Sandberg

Biträdande rektor Svedia, Husberg& Fanna

Mob: 076- 207 31 90
E-post: veronica.sandberg@robinson.nu

Ansökan

Här kan du ställa ditt barn i kö till Robinsons alla skolor. När det närmar sig skolstart kommer du att ges möjlighet att önska/välja skola. Du registrerar dig genom att fylla i vår onlineregistrering.

Till förskoleklassen

Sista dagen för ansökan till förskoleklass är 1:a november året innan nästkommande skolår startar. Vi tar normalt bara in elever det året de börjar förskoleklass. Kommer du inte in i förskoleklassen står du kvar i vår kö utifall någon elev skulle sluta och vi får en plats ledig.

Om du av någon anledning önskar att ditt barn ska börja i förskoleklassen som femåring måste du höra av dig till skola@robinson.nu senast 15 november året före önskat startår. Läs gärna vår policy för att börja ett år för tidigt.

Policy för att börja på Robinson ett år förtidigt

Våra urvalskriterier

Fanna och Husberg

1. Syskonförtur

2. Kötid

Svedia
1.Syskonförtur

2.Geografisk närhet: barn boende i områden med postnummer 74532, 74560, 74561, 74562, 74563, samt boende med adress Bodavägen, Enagårdsvägen eller Verkmästaregatan.

3.Kötid

Låg- och Mellanstadiet

Robinson Svedia är inrymd i den anrika Svediavillan, som är renoverad och tillbyggd för att passa vår verksamhet. Robinson Svedia är en f-5 skola med 73 elever. De första Eleverna började här 2008. 

Robinson Husberg är den äldsta av Robinson-skolorna. Skolan är belägen i skogskanten på Vitriskagatan. Här går 70 elever i årskurserna F-5. 

Robinson Fanna startade hösten 2011. Den ligger alldeles nära Villa Fannalund. På skolan går 72 elever i i årskurserna F-5

Nyheter & Notiser